Funkcjonalne poddasze

Nadszedł czas odbioru kluczy do wymarzonego domu, projekt parteru zazwyczaj nie sprawia nam większych problemów, ale jak wyczarować funkcjonalne i estetyczne poddasze? Oto kilka praktycznych kroków do jego urządzenia…

PODSTAWY

Przed przystąpieniem do urządzania lub remontu poddasza musimy oczywiście zacząć od doprowadzenia do niego wszelkich niezbędnych instalacji oraz zadbać o właściwe docieplenie dachu, które procentuje w postaci oszczędności w ogrzewaniu całego domu. Jednym z podstawowych dylematów pozostaje niezmiennie kwestia skosów. Jeżeli postanowisz pozostawić wszystkie skosy, poddasze zyska optyczne wrażenie przestronności, ale jego urządzenie będzie znacznie trudniejsze. Pamiętaj, że pozostawienie skosów oznacza również większą powierzchnię do ogrzewania. Odcięcie niskiej części skosów ściankami i sufitem zwiększa natomiast funkcjonalność poddasza, ale zmniejsza bez dwóch zdań jego urokliwy charakter. Skosy wpływają na sposób ocieplenia. Jeżeli chcesz korzystać z całego poddasza, musisz umieścić ocieplenie we wszystkich przegrodach zewnętrznych. W przypadku „odcięcia” danych fragmentów poddasza ocieplenie należy ułożyć wokół części użytkowej. Skosy najłatwiej obłożysz płytami gipsowo-kartonowymi, a przy okazji możesz wykonać w nich funkcjonalne półki     i schowki, których nigdy za wiele…


PRZEZNACZENIE A CHARAKTER WNĘTRZA

W przypadku rodzin z dziećmi poddasze wydaje się być idealnym miejscem na przestrzeń kilkulatka lub nastolatka (młodsze dzieci przeważnie przebywają zdecydowanie bliżej sypialni rodziców z racji codziennej wygody i bezpieczeństwa/schody). Poddasze daje możliwość wyczarowania królestwa, którym nie pogardzi żadna księżniczka czy dorastający książe. Przy urządzaniu wspomnianego królestwa pamiętać należy przede wszystkim o zapewnieniu w nim odpowiedniej porcji naturalnego światła. Jeżeli jedynym oknem poddasza jest to w ścianie szczytowej, warto pomyśleć również o oknie połaciowym, które doświetli m.in. biurko. Nie zapominajmy na starcie o solidnych przeciwsłonecznych roletach okiennych, aby uniknąć zbytniego nagrzewania się pomieszczenia.

Już na starcie warto podzielić poddasze na trzy funkcjonalne strefy:
– zabawy, umieszczając w niej regały i półki na zabawki, huśtawkę montowaną podsufitowo czy też wygodne pufy; 
– nauki – z biurkiem dla nastolatka lub stolikiem do rysowania dla młodszej pociechy oraz ścianą magnetyczno-kredową, na której poprzyczepia wszystkie cenne karteczki, narusuje plan lekcji lub stworzy pierwsze „dzieło sztuki”; 
– relaksu/snu, w której – zgodnie z wiekiem użytkownika – umiejscowimy łóżko, sofę dla gości lub dziecięce łóżeczko, a w okolicy podręczny regał na książki. 

Miejsce na ubrania idealnie sprawdza się w korytarzu. Zamiast tradycyjnej, zabudowanej szafy warto zacząć od wnęki z systemem rurek na ubrania, co nada całemu wnętrzu nowoczesnego smaku.

Jeżeli w domu z poddaszem nie ma dzieci, możemy spokojnie urządzić na nim pokój gościnny lub salon z pięknym widokiem na otaczającą dom okolicę. Nie róbmy błędu w postaci pozostawiania poddasza „na później”. Takie podejście skutkuje przeważnie urządzeniem w tym miejscu swoistej przechowalni „wszystkiego i niczego” – od deski do prasowania, przez wiszące tygodniami pranie, po kartony z nieużywanymi ubraniami.

Pozostałe aktualności

Czynsz za mieszkanie - z jakich opłat się składa?

Opłaty związane z mieszkaniem stanowią znaczną część budżetu każdego gospodarstwa domowego. Czynsz za mieszkanie nie tylko pokrywa koszty utrzymania i eksploatacji nieruchomości, lecz także obejmuje opłaty administracyjne oraz inne niezbędne wydatki. Zrozumienie, co dokładnie składa się na czynsz, umożliwia lepsze zarządzanie finansami i identyfikowanie potencjalnych oszczędności. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo poszczególnym elementom czynszu.

Czytaj więcej

Mieszkanie z antresolą - czy warto?

Mieszkanie z antresolą staje się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem zarówno w nowych apartamentach, jak i w starych kamienicach. Antresola to dodatkowy poziom w mieszkaniu, który pozwala na optymalne wykorzystanie wysokiej przestrzeni. Ale czy rzeczywiście warto je kupić? Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom posiadania antresoli.

Czytaj więcej

Pakiet dla Wynajmującego

Posiadasz nieruchomość i myślisz o jej wynajmie? Skorzystaj z naszego Pakietu dla Wynajmującego i doświadcz spokoju ducha, wiedząc, że Twoje sprawy znajdują się w dobrych rękach.

Czytaj więcej