Funkcjonalne poddasze

Nadszedł czas odbioru kluczy do wymarzonego domu, projekt parteru zazwyczaj nie sprawia nam większych problemów, ale jak wyczarować funkcjonalne i estetyczne poddasze? Oto kilka praktycznych kroków do jego urządzenia…

PODSTAWY

Przed przystąpieniem do urządzania lub remontu poddasza musimy oczywiście zacząć od doprowadzenia do niego wszelkich niezbędnych instalacji oraz zadbać o właściwe docieplenie dachu, które procentuje w postaci oszczędności w ogrzewaniu całego domu. Jednym z podstawowych dylematów pozostaje niezmiennie kwestia skosów. Jeżeli postanowisz pozostawić wszystkie skosy, poddasze zyska optyczne wrażenie przestronności, ale jego urządzenie będzie znacznie trudniejsze. Pamiętaj, że pozostawienie skosów oznacza również większą powierzchnię do ogrzewania. Odcięcie niskiej części skosów ściankami i sufitem zwiększa natomiast funkcjonalność poddasza, ale zmniejsza bez dwóch zdań jego urokliwy charakter. Skosy wpływają na sposób ocieplenia. Jeżeli chcesz korzystać z całego poddasza, musisz umieścić ocieplenie we wszystkich przegrodach zewnętrznych. W przypadku „odcięcia” danych fragmentów poddasza ocieplenie należy ułożyć wokół części użytkowej. Skosy najłatwiej obłożysz płytami gipsowo-kartonowymi, a przy okazji możesz wykonać w nich funkcjonalne półki     i schowki, których nigdy za wiele…


PRZEZNACZENIE A CHARAKTER WNĘTRZA

W przypadku rodzin z dziećmi poddasze wydaje się być idealnym miejscem na przestrzeń kilkulatka lub nastolatka (młodsze dzieci przeważnie przebywają zdecydowanie bliżej sypialni rodziców z racji codziennej wygody i bezpieczeństwa/schody). Poddasze daje możliwość wyczarowania królestwa, którym nie pogardzi żadna księżniczka czy dorastający książe. Przy urządzaniu wspomnianego królestwa pamiętać należy przede wszystkim o zapewnieniu w nim odpowiedniej porcji naturalnego światła. Jeżeli jedynym oknem poddasza jest to w ścianie szczytowej, warto pomyśleć również o oknie połaciowym, które doświetli m.in. biurko. Nie zapominajmy na starcie o solidnych przeciwsłonecznych roletach okiennych, aby uniknąć zbytniego nagrzewania się pomieszczenia.

Już na starcie warto podzielić poddasze na trzy funkcjonalne strefy:
– zabawy, umieszczając w niej regały i półki na zabawki, huśtawkę montowaną podsufitowo czy też wygodne pufy; 
– nauki – z biurkiem dla nastolatka lub stolikiem do rysowania dla młodszej pociechy oraz ścianą magnetyczno-kredową, na której poprzyczepia wszystkie cenne karteczki, narusuje plan lekcji lub stworzy pierwsze „dzieło sztuki”; 
– relaksu/snu, w której – zgodnie z wiekiem użytkownika – umiejscowimy łóżko, sofę dla gości lub dziecięce łóżeczko, a w okolicy podręczny regał na książki. 

Miejsce na ubrania idealnie sprawdza się w korytarzu. Zamiast tradycyjnej, zabudowanej szafy warto zacząć od wnęki z systemem rurek na ubrania, co nada całemu wnętrzu nowoczesnego smaku.

Jeżeli w domu z poddaszem nie ma dzieci, możemy spokojnie urządzić na nim pokój gościnny lub salon z pięknym widokiem na otaczającą dom okolicę. Nie róbmy błędu w postaci pozostawiania poddasza „na później”. Takie podejście skutkuje przeważnie urządzeniem w tym miejscu swoistej przechowalni „wszystkiego i niczego” – od deski do prasowania, przez wiszące tygodniami pranie, po kartony z nieużywanymi ubraniami.

Pozostałe aktualności

Najem prywatny i firmowy - czy możliwe jest uzyskanie niższego ryczałtu?

Zgodnie z wprowadzonymi na początku roku przepisami, najem firmowy można teraz rozliczać tak samo jak najem prywatny: stawka podatku wynosi 8,5% zaś od nadwyżki przychodów przekraczającej 100 tys. zł rocznie – 12,5%. W jaki sposób traktowany jest próg 100 tys. zł, gdy wynajmujący może rozliczać niektóre nieruchomości jako najem prywatny, a niektóre jako najem firmowy?

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny we frankach - ważny wyrok TSUE

W czwartek, 29 kwietnia 2021, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na 5 pytań prawnych zadanych mu przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wniosek dotyczył umowy z 2008 roku ws. kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich udzielonego na budowę domu.

Czytaj więcej

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – czy wpłynie na ceny mieszkań?

Przyjęty w lutym przez Radę Ministrów projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, może przyczynić się do wzrostu cen nieruchomości z rynku pierwotnego.

Czytaj więcej