Dekomunizacja ulic

Według ratusza, dekomunizacja ulic dotknie około 31.000 mieszkańców Warszawy.

Zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego w samej Warszawie zmieniono nazwy około 50 ulic. Na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie możemy znaleźć informację: „  Zgodnie z ustawą zmiana nazwy dokonana na jej podstawie, nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.”

A jak to wygląda w praktyce? Czy dekomunizacja ulic ma wpływ na działanie sądów, urzędów i na  życie zwykłych obywateli?

 Według ratusza dekomunizacja ulic dotknie około 31.000 mieszkańców Warszawy w sposób bezpośredni.  Wprawdzie nie ma obowiązku zmiany dokumentów bo obecne mają ważność aż do chwili ich wygaśnięcia, jednak zupełnie inną sprawą jest przestawienie się na nowe nazewnictwo. Ludziom trudno jest zaakceptować tego typu zmiany, a nazwy nowych ulic  wprowadzają lekkie zdezorientowanie.

Zarząd Dróg Miejskich oszacował swoje wydatki związane z dekomunizacją ulic na kwotę około 500.000 złotych ( wymiana tabliczek informacyjnych itp.), a Zarząd Transportu Miejskiego na kwotę około 160.000 złotych. Do tej kwoty należy doliczyć również  koszty wspólnot mieszkaniowych i  spółdzielni, które będą musiały wymienić tabliczki informacyjne zarządzanych przez siebie nieruchomości. Oddzielną grupą są przedsiębiorcy, którzy musza nanieść poprawki w swoich bazach danych, wizytówkach i dokumentach biurowych.  

 Warto wspomnieć że Sąd Ksiąg Wieczystych ma obowiązek zmiany danych dla około 10.000 nieruchomości, co w znacznym stopniu wydłuży czas na wpis do Księgi Wieczystej. Jeszcze w roku 2016 średni czas wpisu do księgi Wieczystej wynosił 12 dni, dziś jest to około 50 dni w zależności od wydziału. Szacuje się, że aby przywrócić sprawne działanie sądów referendarze musieliby pracować również w weekendy. Pocieszające jest fakt, że poprzednia nazwa ulicy w Księdze Wieczystej nie powinna blokować obrotu nieruchomościami, aczkolwiek dłuższe oczekiwanie na wpisy w hipotece to zwiększone koszty dla kredytobiorców, którzy do czasu rozpatrzenia wniosku wieczysto-księgowego przez Sąd muszą płacić dodatkowe ubezpieczenie kredytu.

 

Pozostałe aktualności

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania - wszystko, co musisz wiedzieć

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji finansowych w życiu. W procesie tym istotną rolę odgrywają koszty notarialne, które są nieodłącznym elementem zawierania transakcji na rynku nieruchomości. Opłaty, nazywane również taksą notarialną, są regulowane przepisami prawa i zależą od wartości nieruchomości oraz rodzaju rynku, na którym dokonujemy zakupu. W tym artykule omówimy szczegółowo, co składa się na koszty notarialne przy zakupie mieszkania, jakie dodatkowe opłaty należy uwzględnić oraz kto ponosi te wydatki.

Czytaj więcej

Nie tylko metry kwadratowe – jak odkryć prawdziwą wartość nieruchomości?

Kiedy szukamy nieruchomości zwracamy uwagę przede wszystkim na jej metraż. Chociaż jest to kluczowy parametr, to tak naprawdę prawdziwa wartość nieruchomości kryje się też w wielu innych aspektach, które w połączeniu tworzą obraz idealnego miejsca do życia. Jeśli szukasz czegoś więcej niż tylko czterech ścian, bo zależy Ci na odkryciu potencjału inwestycyjnego i emocjonalnego nieruchomości, przeczytaj dalszą część tego tekstu. W kilku akapitach omawiamy w jaki sposób spojrzeć na nieruchomość, by kupić nie tylko lokal, ale też miejsce z duszą, w którym można poczuć się naprawdę wyjątkowo.

Czytaj więcej

Jak zmiany w planowaniu przestrzennym wpłyną na rynek nieruchomości? Przewodnik po nowych przepisach

Od 1 stycznia 2026 roku wejdą w życie istotne zmiany w systemie planowania przestrzennego. Te zmiany mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki zarządza się nieruchomościami, realizuje inwestycje budowlane i planuje przyszłość działek.

Czytaj więcej