Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy?

Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument, który sporządza się w momencie przekazywania nieruchomości lub lokalu mieszkalnego z rąk sprzedającego do rąk nabywcy. Protokół ten stanowi podsumowanie stanu nieruchomości i stanowi dowód, że przekazanie nastąpiło w sposób zgodny z umową między sprzedającym a nabywcą.

Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument, który sporządza się w momencie przekazywania nieruchomości lub lokalu mieszkalnego z rąk sprzedającego do rąk nabywcy. Protokół ten stanowi podsumowanie stanu nieruchomości i stanowi dowód, że przekazanie nastąpiło w sposób zgodny z umową między sprzedającym a nabywcą.

W protokole zdawczo-odbiorczym zawiera się informacje dotyczące m.in. stanu technicznego nieruchomości, jej wyposażenia, stanu prawnego oraz ewentualnych ustaleń między sprzedającym a nabywcą, np. dotyczących terminów przekazania kluczy.

Protokół ten sporządza się zazwyczaj w obecności obu stron - sprzedającego i nabywcy. Obydwie strony podpisują protokół jako potwierdzenie przekazania nieruchomości w danym stanie. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek usterek lub uszkodzeń, które nie zostały wymienione w umowie, nabywca ma prawo zażądać ich usunięcia lub otrzymania zniżki na cenę nieruchomości.

Protokół zdawczo-odbiorczy stanowi ważny dokument, ponieważ może być wykorzystywany w razie ewentualnych sporów między sprzedającym a nabywcą. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzenie zdawczo-odbiorcze odbyło się dokładnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Dzięki właściwie przygotowanemu zapobiegniesz również ewentualnym pretensjom związanym z wykryciem usterek już po przekazaniu kluczy. 

Warto w nim zawrzeć następujące elementy: 
• data i miejsce sporządzenia
• określenie, jakiego lokalu protokół  dotyczy;
• wskazanie na akt notarialny kupna i sprzedaży nieruchomości
• opis stanu technicznego lokalu  
• aktualny stan liczników (gaz, energia elektryczna i woda) w momencie przekazywania mieszkania.

Profesjonalny pośrednik przygotuje protokół zdawczo-odbiorczy i dopilnuje związanych z tym formalności, także kwestii przepisania umów z gestorami mediów na nowego nabywcę.

Pozostałe aktualności

Dlaczego mieszkania na wyższych piętrach są droższe?

Na rynku nieruchomości jednym z najbardziej fascynujących zagadnień, które budzi zainteresowanie zarówno osób szukających swojego pierwszego apartamentu, jak i doświadczonych inwestorów - różnice w cenach mieszkań w zależności od piętra. Dlaczego zwykle apartamenty na wyższych kondygnacjach są droższe? To pytanie otwiera dyskusje i wymaga dogłębnej analizy, ponieważ odpowiedź nie jest oczywista na pierwszy rzut oka. Przed zagłębieniem się w szczegóły warto przyjrzeć się temu zjawisku z bliska.

Czytaj więcej

Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Zakup ubezpieczenia domu to jedna z ważniejszych decyzji, jakie podejmujemy jako jego właściciele. Naszym celem jest zapewnienie nieruchomości jak największego bezpieczeństwa i ochrony. Jednakże, czy ubezpieczenie domu jest zawsze konieczne? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji? Ile właściwie kosztuje ubezpieczenie domu? W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości i dostarczyć praktycznych porad dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad ubezpieczeniem swojego domu, w tym także domu w budowie. Celem jest umożliwienie świadomego wyboru polisy ubezpieczeniowej, która zapewni nie tylko ochronę naszego domu, ale również spokój i bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Dom dla pary - jaki wybrać?

Przy wyborze domu dla pary istotne jest uwzględnienie zarówno bieżących potrzeb, jak i przyszłych planów. Poszukując idealnej przestrzeni, warto skupić się na praktyczności, komforcie i możliwości dostosowania do zmieniających się sytuacji życiowych. W niniejszym artykule postaramy się przyjrzeć różnym rodzajom domów, ich zaletom oraz sposobom dopasowania do potrzeb. Celem jest znalezienie rozwiązania, które nie tylko spełni oczekiwania estetyczne, ale również zapewni funkcjonalność i wygodę, tworząc tym samym idealną przestrzeń do życia dla dwóch osób!

Czytaj więcej