Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy?

Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument, który sporządza się w momencie przekazywania nieruchomości lub lokalu mieszkalnego z rąk sprzedającego do rąk nabywcy. Protokół ten stanowi podsumowanie stanu nieruchomości i stanowi dowód, że przekazanie nastąpiło w sposób zgodny z umową między sprzedającym a nabywcą.

Protokół zdawczo-odbiorczy to dokument, który sporządza się w momencie przekazywania nieruchomości lub lokalu mieszkalnego z rąk sprzedającego do rąk nabywcy. Protokół ten stanowi podsumowanie stanu nieruchomości i stanowi dowód, że przekazanie nastąpiło w sposób zgodny z umową między sprzedającym a nabywcą.

W protokole zdawczo-odbiorczym zawiera się informacje dotyczące m.in. stanu technicznego nieruchomości, jej wyposażenia, stanu prawnego oraz ewentualnych ustaleń między sprzedającym a nabywcą, np. dotyczących terminów przekazania kluczy.

Protokół ten sporządza się zazwyczaj w obecności obu stron - sprzedającego i nabywcy. Obydwie strony podpisują protokół jako potwierdzenie przekazania nieruchomości w danym stanie. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek usterek lub uszkodzeń, które nie zostały wymienione w umowie, nabywca ma prawo zażądać ich usunięcia lub otrzymania zniżki na cenę nieruchomości.

Protokół zdawczo-odbiorczy stanowi ważny dokument, ponieważ może być wykorzystywany w razie ewentualnych sporów między sprzedającym a nabywcą. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzenie zdawczo-odbiorcze odbyło się dokładnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Dzięki właściwie przygotowanemu zapobiegniesz również ewentualnym pretensjom związanym z wykryciem usterek już po przekazaniu kluczy. 

Warto w nim zawrzeć następujące elementy: 
• data i miejsce sporządzenia
• określenie, jakiego lokalu protokół  dotyczy;
• wskazanie na akt notarialny kupna i sprzedaży nieruchomości
• opis stanu technicznego lokalu  
• aktualny stan liczników (gaz, energia elektryczna i woda) w momencie przekazywania mieszkania.

Profesjonalny pośrednik przygotuje protokół zdawczo-odbiorczy i dopilnuje związanych z tym formalności, także kwestii przepisania umów z gestorami mediów na nowego nabywcę.

Pozostałe aktualności

Czy mieszkanie na kredyt można wynająć?

Decyzja o zakupie mieszkania na kredyt to ważny krok w życiu wielu osób. Niektórzy kupują nieruchomość, aby zamieszkać w niej, podczas gdy inni rozważają inwestycję w celu wynajmowania mieszkania innym. Czy jednak mieszkanie nabyte na kredyt można wynająć? Omawiamy tę kwestię z uwzględnieniem zasad i rozważań dla potencjalnych inwestorów.

Czytaj więcej

Jak szybko sprzedać dom na wsi?

Jak najszybciej sprzedać dom na wsi? To pytanie nurtuje wielu właścicieli nieruchomości, a odpowiedź może zależeć od różnych czynników. Jednym z nich jest lokalizacja domu, czyli jedno z kluczowych kryteriów, które wpływają na tempo sprzedaży. Domy na wsi, blisko większych miast, cieszą się zainteresowaniem osób poszukujących spokoju i bliskości natury, a jednocześnie chcących łatwo dotrzeć do centrum. Przeczytaj artykuł, jeśli chcesz szybko sprzedać nieruchomość.

Czytaj więcej

Dom czy mieszkanie w bloku?

Wybór między domem a mieszkaniem to częsty dylemat dla osób poszukujących własnego kąta. Inwestycja w własne lokum to poważne wyzwanie finansowe, z którym często trzeba się mierzyć przez wiele lat. Wybór między domem a mieszkaniem jest zatem poważną decyzją. Jeszcze kilkanaście lat temu decyzja ta często sprowadzała się do kwestii kosztów, szczególnie przy korzystaniu z kredytu mieszkaniowego. Standardowo uważano, że budowa własnego domu jest droższą opcją niż zakup gotowego mieszkania. Jednak obecnie, w zależności od lokalizacji, koszty mogą być podobne lub nawet tańsze w przypadku domu. Warto jednak zwrócić uwagę na inne czynniki, takie jak sąsiedztwo, oczekiwany komfort życia czy perspektywy rozwoju.

Czytaj więcej