ABC odbioru mieszkania

Nadszedł upragniony dzień odbioru technicznego własnego M. Jeszcze tylko jeden krok i zaczniemy planować przeprowadzkę. Założony do pokonania dystans może się jednak znacznie zwiększyć, jeżeli w momencie odbioru okaże się, że do poprawy pozostaje zbyt wiele elementów… Jak uniknąć maratonu w postaci remontu i niekończącego się pasma rozczarowań po zamieszkaniu w zakupionym lokalu? Zacząć od jego profesjonalnego odbioru!

Zgodnie z umową…

Kwestie dotyczące odbioru mieszkania powinny zostać szczegółowo uregulowane w umowie z deweloperem. Pamiętajmy, by zwrócić uwagę na zapis o ostatecznym terminie, w którym lokal będzie gotowy do odbioru. Obwarowanie opóźnienia karą pieniężną leży w naszym interesie! Ważny jest również sposób zawiadomienia nas o gotowości dewelopera do przekazania mieszkania. Liczy się czas płynący od momentu otrzymania takiej informacji. Termin ten nie powinien być zbyt krótki, ponieważ niestawienie się w wyznaczonym terminie może skutkować uznaniem przez dewelopera odbioru za odbiór bez zastrzeżeń.

Pośpiech – zły doradca

Wielokrotnie przyszli posiadacze kluczy do mieszkania do tego stopnia nie mogą się doczekać finalizacji transakcji, że zgadzają się na odbiór w każdych warunkach. Prawda jest jednak taka, że przy odbiorze wspomniane warunki stawiać możemy my, nabywcy. Powinno być jasno i bez pośpiechu – oto podstawowa zasada odbioru. Nasze oko z pewnością dostrzeże więcej niedociągnięć w godzinach przedpołudniowych, a wypoczęta głowa bez problemu poradzi sobie z chęcią dopytania o każdy szczegół. Naturalne światło dzienne pomoże nam zauważyć np. nierówności tynków. Nie spieszmy się, choćby przedstawiciel dewelopera czy spółdzielni bardzo nas poganiał i zapewniał, że to, co uznajemy za usterkę, jest jedynie niewielkim niedociągnięciem, którego nie warto wpisywać w protokół odbioru.

Na spotkanie zabieramy ze sobą poziomicę, miarkę i kątownik. Narzędzia te zdecydowanie ułatwią nam wszelkie pomiary. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach dokonywać jakichkolwiek pomiarów, bo najzwyczajniej w świecie temat ten jest Ci obcy, pomyśl o wydaniu ok. 300 zł na skorzystanie z usług inspektora budowlanego (znajdziesz go w Polskim Związku Inżynierów i Techników Budownictwa). WARTO!

Samodzielność

Załóżmy jednak, że czujesz się na siłach, by odbierać lokal samodzielnie. W takim razie oprócz wspomnianych wcześniej przyrządów zabierz ze sobą koniecznie plan mieszkania. Znajdziesz na nim wykaz wszystkich instalacji, dzięki czemu łatwiej sprawdzisz zgodność stanu faktycznego z tym, który widnieje na papierze.

Co sprawdzić w ramach zgodności z projektem?

  • szczelność okien, stan szyb, parapety (te ostatnie potrafią być nawet zamontowane w miejscu bez okna!);
  • instalacje: elektryczną (przyda się próbnik do prądu), CO, wentylacyjną, wodną (m.in. doprowadzenie dopływu i odpływu do pralki czy zmywarki), kanalizacyjną (gorąca woda płynąca w toalecie to wcale nie mit!);
  • równość tynków i ścian;
  • podłogi/posadzki (zwróć uwagę na tzw. dylatację, czyli szczelinę przy ścianie, dzięki której podłoga może swobodnie „pracować”);
  • drzwi wewnętrzne i wejściowe do mieszkania (zarysowania oraz inne uszkodzenia);
  • balkon lub taras (np. ewentualne pęknięcia płytek);
  • garaż (jeżeli wykupiliśmy miejsce postojowe, warto sprawdzić jego szerokość, ponieważ potrafi ona solidnie odbiegać od wymiarów podanych w umowie).

W przypadku mieszkania „pod klucz” zwróć również uwagę na położenie glazury i terakoty, biały montaż (właściwe umocowanie toalety, podłączenie wanny, ewentualne uszkodzenia sanitariatów).

Piszemy protokół…

Protokół odbioru to nic innego jak dokument, w którym oświadczamy, że przyjmujemy lokal lub dom w stanie zgodnym z umową przedwstępną. Do protokołu wpisane powinny zostać wszelkie zastrzeżenia, które zgłaszamy w momencie odbioru mieszkania oraz termin, w jakim deweloper zobowiązuje się je usunąć. Pamiętaj, że na nieruchomość kupioną od dewelopera przysługuje nabywcy trzyletnia rękojmia dotycząca konstrukcji budynku oraz roczna rękojmia na wykończenie lokalu (czas płynie od daty wykonania usługi).

Pozostałe aktualności

Jakie mieszkanie dla dużej rodziny?

Wybór odpowiedniego mieszkania dla dużej rodziny to wyzwanie, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Liczba członków rodziny, metraż, lokalizacja oraz możliwości finansowe to tylko niektóre z aspektów, na które należy zwrócić uwagę. Dla rodzin wielodzietnych dostępne są także programy wsparcia, które mogą znacząco ułatwić proces zakupu nieruchomości. W niniejszym artykule omówimy kluczowe kwestie związane z wyborem mieszkania dla dużej rodziny oraz dostępne formy wsparcia.

Czytaj więcej

Czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne?

Wybór odpowiedniego mieszkania to decyzja, która często wymaga uwzględnienia wielu czynników. Jednym z kluczowych zagadnień, które mogą wpłynąć na tę decyzję, jest bezpieczeństwo lokalu. W szczególności wiele osób zastanawia się, czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się zarówno wadom, jak i zaletom mieszkania na parterze, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

Czytaj więcej

Czy mieszkanie przed ślubem jest wspólne?

Istnieje powszechne przekonanie, że po zawarciu małżeństwa majątek każdego z małżonków staje się wspólny. Jednak polskie prawo przewiduje również istnienie majątku osobistego, który może dotyczyć obu lub jednego z małżonków. Warto zrozumieć, że majątek osobisty obejmuje różne składniki, takie jak nieruchomości nabyte przed ślubem, dziedziczone majątki oraz prawa niezbywalne. Majątek osobisty jest ściśle określony przez przepisy prawa.

Czytaj więcej